Search

montaż kafelków ceramicznych

Post by

Postępowanie z kafelkami ręcznie wyklejanymi

Kafelki ręcznie wykonywane kleimy do podłoża tak samo jak wszystkie tradycyjne płytki. Powierzchnia do której chcemy przykleić kafelki musi być odtłuszczona i bez pyłu, klej nakładamy grzebieniem do kleju na całej powierzchni kafelka. Przed fugowaniem czekamy aż klej wyschnie.

Fugowanie

Fugi przy kafelkach wyklejanych ręcznie, ze względu na nieregularny brzeg kafelka powinny mieć co najmniej 4 mm, przy małych płytkach i 5-6 mm, lub więcej przy płytkach dużych. Mniejsze fugi nie pozwolą dokładnie ułożyć kafelków.

Należy również sprawdzić czy masa, której będziemy używać do fugowania, nie przebarwia szkliwa.

Przeznaczenie

Kafelki wykonywane są gliny szamotowej, wypalanej w wysokiej temperaturze, świetnie nadają się do wnętrz kuchennych i łazienek. Ze względu na użycie gliny szamotowej bardzo dobrze absorbują i zatrzymują ciepło, przez co są idealne do obudowy kominka.

Nie polecam ich na podłogi, oraz na warunki zewnętrzne, szczególnie miejsca odsłonięte i narażone na wilgoć i niskie temperatury.

montaż mozaiki szklanej

Post by

mozaika szklana

Powierzchnia, na której będziemy montować mozaikę powinna być równa, sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Przed zamontowaniem podłoża chłonne należy zagruntować. Plastry mozaiki montujemy na elastyczny klej do glazury, cementowy lub dwuskładnikowy o przedłużonym czasie wiązania.  W zależności od zamierzonego efektu, można użyć kleju białego lub w innym dostępnym kolorze.

Montaż mozaiki szklanej wymaga stosowania dość cienkiej warstwy kleju, po dociśnięciu plastra do podłoża, klej powinien przylegać do całej powierzchni spodniej strony. Po doklejeniu plastra mozaiki należy usunąć folię zabezpieczająca, trzeba zrobić to dopiero w momencie kiedy mamy pewność, że wszystkie elementy plastra mozaiki dolegają do ściany. Folię usuwamy tak, aby nie oderwać już przyklejonych elementów. Po usunięciu folii ochronnej usuwamy nadmiar kleju.

Fugi

Używamy fug elastycznych lub fug epoksydowych. Kolor fugi dobieramy do dominującego koloru płytek, lub wybieramy neutralny, szary lub biały. Fuga powinna szczelnie wypełniać spoiny.

Nie ma niebezpieczeństwa zabarwienia mozaiki fugą, ponieważ oferowane przeze mnie kafelki nie są barwione od spodu. Podobnie jak przy płytkach ceramicznych fugę nakładamy po dokładnym wyschnięciu kleju.

Przeznaczenie

Szklane mozaiki mogą być stosowane we wszystkich wnętrzach, również na zewnątrz z podobnymi ograniczeniami jak przy wszystkich innych płytkach.

Nie należy ich kłaść na podłogę w miejscu gdzie przechodzimy. Płytki szklane są śliskie, można użyć ich dekoracyjnie w miejscach gdzie nie będą zagrażały bezpieczeństwu.

Pielęgnacja

Mozaikę szklaną traktujemy tak jak wszystkie inne powierzchnie wykonane ze szkła. Stosowanie silnych środków czyszczących może uszkodzić powierzchnię szkła. Możemy użyć płynu do mycia szyb lub wyczyścić wodą z octem. Nie należy szorować i skrobać ostrymi narzędziami.

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sead nisi enim, egestas non metus tempus, tincidunt maximus dolor. Aptent ultrices vestibulum scelerisque dui suspendisse adipiscing vestibulum consectetur.

montaż kafelków szklanych

Post by

Podłoże i klejenie kafelków szklanych

Powierzchnia do której będą przyklejane szklane kafelki wymaga przygotowania, powinna ona być równa, sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Przed zamontowaniem podłoża chłonne należy zagruntować. Szklane płytki montujemy na elastyczny klej do glazury, cementowy lub dwuskładnikowy. W zależności od zamierzonego efektu, można użyć kleju białego lub w innym dostępnym kolorze. Bardzo dobrze jest wybrać klej o przedłużonym czasie wiązania aby dać sobie więcej czasu na precyzyjne ułożenie płytek. Po dociśnięciu płytki do podłoża, klej powinien przylegać do całej powierzchni jej spodniej strony. Jeśli kafelki są większe klej należy dokładnie nałożyć również na powierzchnię kafelka. Jest to ważne, ponieważ struktura lewej strony  jest dekoracyjna i aby wydobyć jej urodę nie można zostawić miejsc nie pokrytych klejem.

Fugi

Używamy fug elastycznych lub fug epoksydowych. Szerokość fugi nie powinna być mniejsza niż 3 mm ze względu na to, że kafelki docinane są ręcznie w związku z czym ich krawędź lekko płynie, co jest ich znakiem charakterystycznym. Kolor fugi dobieramy do dominującego koloru płytek, lub wybieramy neutralny, szary lub biały. Fuga powinna szczelnie wypełniać spoiny. Nie ma niebezpieczeństwa zabarwienia kafelka fugą, ponieważ oferowane przeze mnie kafelki nie są barwione od spodu. Podobnie jak przy płytkach ceramicznych fugę nakładamy po dokładnym wyschnięciu kleju.

Przeznaczenie

Szklane kafelki mogą być stosowane we wszystkich wnętrzach, również na zewnątrz z podobnymi ograniczeniami jak przy wszystkich innych płytkach. To znaczy: jeśli płytki będą narażone na uszkodzenie mechaniczne, zdarzyć może się oczywiście, że się zniszczą. Nie należy ich kłaść na podłogę w miejscu gdzie przechodzimy. Płytki szklane są śliskie, można użyć ich dekoracyjnie w miejscach gdzie nie będą zagrażały bezpieczeństwu.

Pielęgnacja

Kafelki szklane traktujemy tak jak wszystkie inne powierzchnie wykonane ze szkła. Stosowanie silnych środków czyszczących może uszkodzić powierzchnię szkła. Możemy użyć płynu do mycia szyb lub wyczyścić wodą z octem. Raczej nie należy szorować i skrobać ostrymi narzędziami, pomimo że szkło jest twarde, jednak możemy je zarysować. Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz[/vc_column_text][/vc_column]
[/vc_row]
Back to Top